تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نقشی ندارد

استاندارد

مجله سلامت هفت پا تقدیم می نماید:
تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نقشی ندارد در مجله سلامت هفت پا:

تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نقشی نداردبه گزارش خبرنگار گروه جامعه گروه خبری مجله سلامت هفت پا به نقل از میزان، آزاده متقی، دکتری تغذیه، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در برنامه ای رادیویی درباره نقش تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص در سخنانی اظهار داشت: تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نظیر ام اس یا تالاسمی، تقریبا نقشی ندارد. اما با یک تغذیه درست و رژیم غذایی مناسب  افراد دچار بیماری‌های خاص می‌توانند شرایط در حال حاضر خود را بهتر کنند و تغذیه می‌تواند به درمان‌های دارویی کمک کرده و درمان‌‎ها را اثربخش‌تر کند. همچنین برای تامین نیازهای غذایی فرد بیمار نیز موثر و مهم است.

وی در ادامه سخنان خود درباره شرایط تغذیه ای بیمارانی که دچار ام اس و تالاسمی هستند، سخن گفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد نکات تغذیه ای افراد دچار تالاسمی افزود: درباره بیماران دچار تالاسمی بیشترین  تاکیدمان درباره آهن تغذیه این افراد است که خیلی نباید در غذای آنها نباشد چرا که آهن در بدن این افراد می تواند نشست کند و شرایط التهابی و اکسیدانی ایجاد کرده  و موجب بیماری‌های قلبی و عروقی شود.

به گفته متقی با بهبود تغذیه می توان از التهاب بدن بیماران ام اس کاست و انواع آنتی اکسیدان‌ها که در میوه‌ها و سبزیجات فراوان هستند می‌توانند در کاهش التهاب در بیماران ام اس موثر باشند. همچنین اسیدهای چرب اشباع شده در روغن های نباتی جامد شرایط التهابی را در بدن افزایش و ویتامین های A , D  شرایط التهابی را کاهش می‌دهند. چاقی نیز می تواند شرایط را برای بیماران ام اسی سخت کرده و باید دریافت کالری در روز را کاهش داده و از اضافه وزن خود جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

مجله سلامت هفت پا - کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و هفت پا مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


مشاهده : تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نقشی ندارد

تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های خاص نقشی ندارد

8 May 2018 | 4:00 pm